E-kniha: Československé a české dějiny 20. století Stáhnout →
Doporučujeme: Interaktivní mapa České Republiky Navštívit →

Václav Binovec, Lída Baarová a Vlasta Burian

Problematickou životní etapu prožila ve 30. a 40. letech filmová hvězda Lída Baarová. Spolupráce s německými filmaři ji přivedla až k seznámení s Hitlerem a ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Druhý z obdivovatelů k Baarové zahořel láskou a Lída Baarová se dokonce stala milenkou. Kvůli aféře, do jejíhož průběhu zasahoval sám Adolf Hitler, musela odejít mimo Německo do Itálie, odkud se vrátila až před koncem války. Po jejím skončení byla souzena za kolaboraci a ve vazbě strávila rok a půl. V roce 1948 Baarová odešla do emigrace.
Za spolupráci s protektorátním režimem a německými orgány byl souzen rovněž nejpopulárnější z českých herců, komik Vlasta Burian. Jeho proviněním mělo být, že do své vily zval zástupce německé okupační správy, požíval ze strany německých orgánů privilegií, byl spatřen při nacistickém pozdravu a navíc se účastnil urážlivé parodie na londýnskou exilovou vládu v rozhlasovém pořadu Hvězdy nad Baltimore. Burian byl krátce vězněn, byla mu vyměřena vysoká pokuta a zabavena vila. Pět let byl nucen živit se v dělnických a pomocných profesích a návrat jeho slávy byl již jen částečný.
Třemi lety byl oprávněně potrestán plodný režisér dramat i komedií Václav Binovec, jenž se, jak potvrdil i pozdější historický výzkum, podílel na arizaci české kinematografie, vystupoval aktivně proněmecky a proti Židům a udával své kolegy protektorátní správě.
 

Odkaz na tento učební text

Pro pohodlné zobrazení tohoto učebního textu v mobilním zařízení, naskenujte tento QR kód.

Nejnovější učební texty