E-kniha: Československé a české dějiny 20. století Stáhnout →
Doporučujeme: Interaktivní mapa České Republiky Navštívit →

Retro hračky

Jednou z charakteristik nového milénia je dostatek až nadbytek nákupních center a obchodů, ve kterých lze koupit nepřeberné množství hraček domácí i zahraniční produkce. Rozdíl oproti období před rokem 1989 je především v kvantitě dostupných výrobků. Co se týče kvality, názory se rozcházejí. Někteří lidé se, především z nostalgie, rádi vrací k výrobkům, které patřili k jejich dětství v období socialismu. Vlna retro hraček sice nedokáže konkurovat přílivu zboží z Asie, který vede k omezení či pozastavení výroby některých domácích firem, nicméně nám umožní udělat si obrázek o tom, s čím si děti tehdy hrály.
Jednou z nejznámějších hraček, která si získala věhlas i za hranicemi, se stal Igráček. První figurka – zedník – byla vyrobena v roce 1977. Dále následoval kuchař, kominík a námořník. Každý rok přišly na trh čtyři nové modely Igráčků. Dnes čítá celá sbírka přibližně 50 různých figurek. Po roce 1989 zájem o Igráčky klesl a přestali se vyrábět. Nyní jsou opět k dostání. Mezinárodně známým se stal také tahací kačer firmy JAS (Stráž nad Nežárkou), který získal hlavní cenu v Bruselu v roce 1958. Velké oblibě se těšily plastové hračky výtvarnice Libuše Niklové z 60. let (nafukovací zvířátka, kačenky do vany, zvířátka s pružinovým tělem). Tyto výrobky se sice v roce 2000 ve Fatře Napajedla přestaly vyrábět, ale o deset let později byla u příležitosti oslav 75. výročí založení Fatry výroba v limitovaných edicích obnovena.
Důležitou roli hrály stavebnice, ať už Merkur či Cheva. Později se k nim přidalo dánské Lego, se kterým si děti hrají dodnes. V mnoha socialistických domácnostech bychom našli autodráhu, vláčky (dovoz z Východního Německa), plyšová zvířátka, mončičáky, angličáky, autíčka na klíček, hru Kloboučku, hop! Kluci obdivovali parní stroje a jeřáby (Tvar Klatovy). Pokud ne v dětském pokoji, tak alespoň v mateřské školce jezdily děti v oranžové nákladní sklápěcí Tatře 138. Děvčata si hrála s chodícími panenkami z příbramského podniku Hamiro, s kočárky (Liberta Mělník) nebo s papírovými vystřiženými panenkami. Většina dívek snila o panence Barbie. Větší sortiment hraček nabízel Tuzex (štěkající pes, loutky).
Na kvalitu hraček dohlížel Poradní sbor pro hračku založený v roce 1948. Ačkoli působil jen čtyři roky, podléhaly i poté hračky kontrole státu. Dnes bychom našli řadu internetových i kamenných obchodů, které se specializují na prodej retrohraček a zprostředkovávají tak mladším generacím nahlédnutí před rok 1989.
 

Odkaz na tento učební text

Pro pohodlné zobrazení tohoto učebního textu v mobilním zařízení, naskenujte tento QR kód.

Nejnovější učební texty