E-kniha: Československé a české dějiny 20. století Stáhnout →
Doporučujeme: Interaktivní mapa České Republiky Navštívit →

Divadlo v regionu

Na střední a severní Moravě bylo v počátku 20. století několik významných divadelních center, v nichž ovšem často dominovaly vliv německého divadla a kulturní orientace německy hovořícího publika.
Olomoucká česká činohra začíná fungovat od roku 1920, ke zlaté éře zdejšího divadelnictví dochází v éře divadelního ředitele Oldřicha Stibora od sezony 1931. V následujících letech účinkovala na zdejším jevišti vystřídala řada špičkových herců pod vedením předních režisérských osobností.
Ostravské Národní divadlo moravsko-slezské bylo ustaveno jako vícesouborové divadlo s činohrou, baletem a operou roku 1919 a stalo se největší a nejdůležitější národně kulturní institucí v kraji.
Bohatou divadelní tradicí se může pyšnit Opava – zdejší budova původního Slezského divadla vznikla už v roce 1804. O století později po ničivému požáru byla divadelní budova znovu vystavěna. Dramaturgie opavského divadla v meziválečných letech odpovídala duchu konvenčního měšťanského divadla s dominancí operní produkce.
 

Odkaz na tento učební text

Pro pohodlné zobrazení tohoto učebního textu v mobilním zařízení, naskenujte tento QR kód.

Nejnovější učební texty