E-kniha: Československé a české dějiny 20. století Stáhnout →
Doporučujeme: Interaktivní mapa České Republiky Navštívit →

Stolpersteine

Mezinárodní projekt Stolpersteine (doslova „kameny k zakopnutí“, často se jim říká též „kameny zmizelých“) vznikl v roce 1993 v Německu a od roku 2008 se realizuje i v České republice. Myšlenkou tohoto projektu se stalo uctění a připomenutí obětí nacistické genocidy za druhé světové války. Zavražděným Židům, Romům, homosexuálům, fyzicky handicapovaným, odbojářům a Svědkům Jehovovým se ve městech pokládají před domy, ve kterých žili, dlažební kostky či dlaždice s jejich jmény, datem narození a datem a místem úmrtí. Takové pamětní kameny najdeme i v Olomouci nebo v Ostravě – v Olomouci například na Masarykově třídě nebo v ulici Kateřinské nedaleko Dolního náměstí, v Ostravě na třídě 28. října.
„Stolpersteine“ se stávají symbolem, který neustále připomíná hrůzy genocidy, jež byl člověk schopen v minulosti spáchat. Upozorňuje tak na krutost, které je člověk schopen se dopustit.
O rozmístění těchto pamětních kamenů ve městech České republiky a o podrobnostech projektu informují internetové stránky http://www.stolpersteine.cz/.
 

Odkaz na tento učební text

Pro pohodlné zobrazení tohoto učebního textu v mobilním zařízení, naskenujte tento QR kód.

Nejnovější učební texty