E-kniha: Československé a české dějiny 20. století Stáhnout →
Doporučujeme: Interaktivní mapa České Republiky Navštívit →

Ostalgie

Výraz ostalgie pochází původně z němčiny (německý výraz Ost znamená východ) a označuje nostalgii po životě v socialistické Německé demokratické republice. Tento fenomén je zachycen např. v německém filmu Good Bye Lenin (2003). V širším smyslu je ostalgie používána pro označení téhož fenoménu i v ostatních zemích někdejšího východního bloku. Především starší generace, která prožila většinu života v komunistickém režimu, vzpomíná na léta v něm prožitá, přičemž do značné míry podléhá fenoménu selektivní či pozitivní paměti. Léta útlaku a nesvobody zastiňují nostalgické vzpomínky na každodenní život, bezstarostné mládí, zájezdy apod.
Jedním z nejčastějších „ostalgických“ argumentů je „za komunistů jsme se měli lépe“ či „vše bylo levnější“. V případě Československa byly ceny na pohled skutečně nižší, ovšem ve srovnání s tehdejším průměrným příjmem vychází většina produktů (s výjimkou energií) dnes levněji. Zajímavé srovnání cen v roce 1989 a v roce 2011 s přepočty na výši příjmu poskytuje webová stránka http://www.zakomunistu.cz/. Jedním z dalších argumentů „ostalgiků“ je také údajně vyšší kvalita řady produktů v dobách socialismu. Nutno dodat, že mnohé produkty nebyly v dobách plánovaného hospodářství dostupné vůbec, anebo pouze zřídka a v jednom provedení. Na mnohé produkty (např. automobily) se také muselo čekat v pořadnících, často i několik měsíců. Výběr typů a značek zboží je v současnosti též mnohem širší.
Dalším častým „ostalgickým“ argumentem je, že „byl pořádek, nebyla nezaměstnanost a nebyli bezdomovci“.. Je pravda, že se komunistický režim mohl pochlubit takřka stoprocentní zaměstnaností, ovšem často za cenu vytváření umělých a nepotřebných pracovních míst. Veřejný pořádek komunistická policie zajišťovala dosti represivně. Svoji roli sehrávají v současnosti také komerční média, která denně na čelní místa zpravodajství zařazují tragické události. V dobách komunistické totality a kontrolovaných médií bylo možné celou řadu událostí zamlčet či odsunout do pozadí (jak ukázala například havárie jaderného reaktoru v Černobylu na Ukrajině 26. dubna 1986).
 

Odkaz na tento učební text

Pro pohodlné zobrazení tohoto učebního textu v mobilním zařízení, naskenujte tento QR kód.

Nejnovější učební texty